FAQ

Křemelina - nejčastěji kladené otázky našich zákazníků

Co je to křemelina DiatomPlus?

Křemelina je také známá jako diatomická zemina a má své kořeny ve slově diatomit (Rozsivky), což je jednobuněčný organismus. Křemelina je jemný křídovitý prášek vyrobený výhradně z těchto organismů, které v průběhu milionů let zkameněli na dně jezer a oceánů. Tyto usazeniny nazýváme křemelinou pro svůj vysoký obsah organického oxidu křemičitého. Křemelina DiatomPlus pochází z jednoho ze čtyř nejčistších a nejkvalitnějších ložisek na zemi, které jsou schváleny Americkým kontrolním úřadem pro potraviny a doplňky stravy (FDA) a obsahuje 94% oxidu křemičitého (SiO2).

Odkud pochází?

Křemelina se formovala během velmi dlouhého období do dnešní formy jak postupně kameněli rozsivky na dně jezer. Tyto lůžka jezer časem vysychaly a odhalovali zklamenělé rozsivky, které dnes díky vysokému obsahu křemíku nazýváme křemelinou.

Na co se křemelina používá?

Potravinářská křemelina je vynikající na mnoho věcí z nichž téměř všechny zapadají do dvou základních kategorií: přínos pro zdraví a hubení škůdců. To je buď vnitřní užívání jako doplněk, nebo venkovní použití jako přirozené řešení proti všem typům hmyzu. Existují i další druhy křemeliny jako bazénová nebo filtrační křemelina, které se používají k filtraci vody, ale byly upravovány a nejsou bezpečné ani určeny ke konzumaci. Ujistěte se a buďte velmi pozorní při výběru té správné křemeliny.

Jak dlouho už křemelina existuje?

Křemelina vznikala přirozeně tisíce let a relativně teprve nedávno jsme objevili jak ji efektivně využívat.

Proč je tolik druhů křemeliny?

Ne každá křemelina je stejná. Jako přirozeně se vyskytující minerál, její kvalita závisí na ložisku. A nejen to, ale společnosti pravidelně upravují nebo přidávají látky do křemeliny aby zvýšily její efektivnost pro konkrétní potřeby. Je velmi důležité vědět na jaký účel křemelinu kupujete a který druh nejlépe odpovídá vaším potřebám. V našem obchodě DiatomPlus na https://www.diatomplus.cz prodáváme výhradně 100% čistou, neupravovanou poravinářskou křemelinu (i když ji doporučujeme také pro zvířata, nebo proti škůdcům, vždy je to potravinářská křemelina v té nejvyšší kvalitě určená pro člověka jako doplněk stravy). Všechny informace, které najdete na našich stránkách se týkají výhradně potravinářské křemeliny DiatomPlus, kterou vám nabízíme ve své nejčistší formě bez jakýchkoliv přídavných látek a bez úprav. Pokud si nejste jisti zda je vámi zakoupená křemelina vhodná pro vaše potřeby, obraťte se na svého prodejce.

Mohu používat křemelinu dohromady s léky?

Ve zkratce bychom mohli odpovědět, že asi byste neměli. Jak jsme již v našich článcích několikrát zmiňovali, křemelina je vysoce absorbující a naváže na sebe všechno s čím přijde do styku. Pokud užíváte křemelinu spolu s jiným lékem, svou pórovitostí ho absorbuje namísto vašeho těla a tím snižuje účinek léků. Ještě se nám nepodařilo získat žádné informace a poznatky o tom, že by křemelina reagovala na jakoukoliv formu a druh léků, ale pokud máte úmysl užívat křemelinu spolu s jinými léky, doporučujeme se poradit s poskytovatelem konkrétního léku, buď lékárníkem, nebo přímo s lékařem. V každém případě, pokud užíváte křemelinu spolu s jinými léky, ujistěte se, že je mezi nimi nejméně 2 až 3 hodiny rozdíl, tím získáte čas potřebný k tomu, aby se lék dostal do těla spíše než ho absorbuje křemelina.

Mohu užívat křemelinu během těhotenství nebo kojení?

Známe ženy, které se bez obav těší užívání křemeliny i během těhotenství a kojení a neoficiálně žádné negativní vlivy. Pokud máte jakékoliv otázky ohledně užívání křemeliny během těhotenství či kojení, obraťte se na svého lékaře.

Každá křemelina je považována za organickou?

Stručná odpověď je, že záleží na okolnostech. Každá křemelina je přirozeně se vyskytující, ale jakmile už projde jakýmkoli umělým ošetřením či úpravami už ji nelze považovat za organickou. Křemelina DiatomPlus je prodávána ve své nejčistší formě a tudíž je 100% organická.

Jakou trvanlivost má křemelina DiatomPlus?

Jako přirozeně se vyskytující minerál, který je zde již tisíce let, nemá expirační dobu. Budete však muset skladovat v suchém prostředí, aby se zachovaly její účinky.

Měla by se křemelina skladovat v lednici?

Není nutné křemelinu skladovat v ledničce a nedoporučujeme to, ale můžete pokud si to přejete. Mějte však na zřeteli, že křemelina absorbuje pachy a po čase může chutnat po odkrytých zbytcích jídel odložených v lednici.

Můžeme křemelinu skladovat v plastových nádobách?

Ano. Křemelina může být uskladněna v plastovýchnádobách pokud jsou hermeticky uzavřené.

Je křemelina bezpečná?

Potravinářská křemelina DiatomPlus, ano. Filtrační křemelina je bezpečná pokud ji nebudete konzumovat a inhalovat. Zatímco potravinářská křemelina nepředstavuje stejné nebezpečí, stále může mírně dráždit plíce a oči. Pokud máte citlivé plíce a plánujete používat větší množství křemeliny, doporučujeme použít ochrannou masku proti prachu.

Může křemelina uškodit mým plicím?

Křemelina není o nic škodlivější než obyčejný prach v domácnostech, v každém případě pokud máte plicní onemocnění jako například astma a podobně, buďte opatrní při používání většího množství křemeliny v uzavřeném prostředí. Použitím standardní ochranné masky proti prachu lze předejít dýchacím potížím.

Jaké jsou potenciální zdravotní rizika při používání křemeliny?

Existuje jen velmi krátký seznam a to jen méně závažných rizik, které vpadají do dvou kategorií.

Vnější rizika:

Suchá pokožka:

Při dlouhodobějším kontaktu křemeliny s pokožkou může dojít k jejímu vysušeniu.V tomto případě stačí snížit dávku křemeliny a zvýšit příjem vody spolu s vlákninami pokud je to nutné.
Mírné podráždění plic:

Pokud trpíte plicním onemocněním, vdechnutí většího množství křemeliny nebo její dlouhodobější vdechování může způsobit jejich podráždění. Používejte respirátor, nebo běžnou masku proti prachu pokud je to nutné.

Vnitřní rizika:

Zácpa:

Konzumace velkého množství křemeliny při nedostatečném přísunu vody může způsobit zácpu. Jednoduše snižte dávku křemeliny a zvyšte přísun vody spolu s vlákninami pokud je to nutné

Nadýmání:

I v tomto případě je příčinou nedostatek tekutin v těle. Na odstranění problému stačí zvýšit příjem vody.

Může křemelina způsbit rakovinu?

Neexistují žádné studie, které by prokazovaly souvislost mezi konzumací nebo kontaktem s naší potravinářskou křemelinou a mezi rakovinou. Studie však prokázaly, že několikaletý kontakt s filtrační, bazénovou, nebo průmyslovou křemelinou způsobuje karcinogenní onemocnění.

Reaguje křemelina na chemické látky?

Ne. Křemelina je inertní a nereaguje na chemické látky.

Jaký je rozdíl mezi křemelinou a bentonitovým jílem?

Křemelina a bentonitový jíl jsou dvě velmi odlišné přírodní látky. Křemelina se tvořila zkameněním jednobuněčných rozsivek ve sladkovodních řekách a na dně jezer, které vytvořily sedimentární usazeniny v průběhu dlouhého času. Je to skoro čistý amorfní křemík. Bentonitový jíl je je na druhé straně v první řadě montmorillonit, což je skupina minerálů, které se mohou lišit v závislosti na typu bentonitu. Oba produkty jsou vysoce absorpční, ale bentonitový jíl nemá stejné abrazivní vlastnosti jako křemelina a tak nemá schopnost ničit hmyz ani takové vysoké čistící shopností jaké má křemelina.

Jelikož je křemelina abrazivní, nemůže dojít k poškození střevní výstelky?

Ještě musíme najít nějaké lékařské zprávy, které by naznačovaly, že křemelina může způsobit střevní poškození. Široký seznam referencí a výzkumů v komunitě naznačují, že může spíše pomoci než uškodit.

Existují důkazy o pozitívních účincích křemeliny?

Potenciál křemeliny při ničení škůdců dokazuje a prokazuje konkrétní výzkumy a dlouhá léta jejího používání. Pokud jde o zdravotní výhody při konzumaci křemeliny, budeme se opírat především o svědectví lidí, kteří křemelinu požívají, jak o přímý důkaz její zdraví prospěšných účincích. Vědecké studie ale ukazují, že křemelina obrovské výhody v hodně směrech, jako například při úpravě krevního tlaku a mnoho dalšího. (Zdroj: European Journal of Medical Research).

Jaký má křemelina stupeň pH?

Hladina pH naší křemeliny DiatomPlus se pohybuje mezi 7,5 a 9,0 v závislosti na dávce.

Může se křemelina skazit?

Vzhledem k tomu, že křemelina je vytvořena ze zkamenělých rozsivek a je zde již extrémně dlouho, nepodléhá expiraci a tudíž se nemůže zkazit. Pokud ji budete skladovat v suchém a čistém prostředí, vydrží do nekonečna. Nezapomeňte, že křemelina je vysoce absorpční a může absorbovat nepříjemné vůně a chutě kterým je vystavena a tím se stát nepoužitelnou. Tak dlouho, jak křemelinu DiatomPlus budete udržovat v čistotě a suchu, bude bezproblémů použitelná další nadcházející roky.

Jak by se měla křemelina skladovat?

Skladujte ji v čistém a suchém prostředí v obalech, pytlích nebo různých plastových či skleněných nádobách. Důležité je křemelinu udržet čistou a suchou.

Může křemelina ztratiť svojí sílu?

Křemelina je jako houba. Po aplikaci na povrch bude absorbovat všechno s čím přijde do kontaktu. Nakonec se dosáhne hranice, kdy není žádný prostor absorbovat jakýkoliv další materiál a ztratí svou sílu. V závislosti na tom, kde je aplikována to může trvat měsíce nebo roky dosáhne tohoto limitu.

Křemelina, křemelina, Kremelina, kremelina, Kremelína, kremelína, Křemelína, křemelína